A klímák napjainkban egyre több otthonba és irodaházba kerülnek beépítésre, melyek közül a leginkább elterjedt kialakítás az oldalfali split klíma. Azonban többféle kialakítás is létezik, így több speciális igénynek is eleget tudnak tenni. A lehető legoptimálisabb választás érdekében, érdemes kicsit jobban megismerni az egyes típusokat.
A klímaberendezések két nagyobb csoportra oszthatók, melyek alapján beszélhetünk monoblokk klímákról és split klímákról. Míg a monoblokk klímák komplett egységből állnak, a split klímák különálló részekből tevődnek össze.
Monoblokk klíma
A monoblokk klímák kültéri egység nélküli berendezések, melyek ott biztosítanak komplett megoldást, ahol nincs lehetőség kültéri kompresszorral rendelkező klímát telepíteni. A monoblokk klímákban az összes komponens a légkondicionáló berendezés része, használatához nincs szükség kültéri egységre. Előnye, hogy nincs szükség csőrendszerre, bekötése kis szereléssel megoldható, ezáltal a más helyiségbe történő áttelepítése is gyors és egyszerű. Azonban hátránya, hogy az esetek többségében alacsony a hatásfoka és magasabb a zajszintje, illetve kicsit bonyolítja az elhelyezését az is, hogy a nyílászáróba vagy a falba kell beépíteni. A monoblokk klímákat olyan helyeken érdemes alkalmazni, ahol kültéri egység elhelyezésére nincs lehetőség.
- Mobil klíma
A mobil klímák olyan berendezések, melyek nem igényelnek kiépítést, így szakember segítsége nélkül is könnyedén üzembe helyezhetők. Ezeket nem kell rögzíteni, lényegében oda tesszük őket, ahova szeretnénk. Szerkezetük könnyű, az egyszerűbb szállítás érdekében talpazattal vagy görgőkkel van felszerelve. Tisztítása sem bonyolult, könnyen kivitelezhető, így szervizes beavatkozást nem igényel. Hátrányuk, hogy teljesítményük alacsony, magas energiafogyasztás jellemzi őket, illetve nem mondható helytakarékos megoldásnak. További hátránya lehet a nagyobb átmérővel rendelkező kivezetőcső elhelyezése is, valamint a kondenzvíz eltávolítása. Ára azonban kedvezőbb a beépíthető klímákhoz képest. - Ablakklíma
Az ablakklímák tartalmazzák az összes alkatrész, mely a működéséhez szükséges. Ablakba építhető, telepítése egyszerű, csővezeték kiépítése nem szükséges hozzá. Néhány esetben kőműves vagy esetleg lakatos szakember bevonására lehet szükség az ablakba helyezéshez. Beépítése olyan helyekre ajánlott, ahol nem lehetséges vagy nem engedélyezett a kültéri egység telepítése.
Split klíma
A split klíma azoknak a berendezéseknek az összefoglaló neve, melyek több egységből épülnek fel. A kültéri és beltéri egységeket csőrendszer köti össze, melyekben a hűtőközeget keringeti. Egy kültéri egységhez több beltéri egység is csatlakozhat. A kültéri egység minden típusnál szinte megegyezik, a beltéri egységek között azonban jelentős eltérések vannak, többféle igényre nyújtanak megoldást.
- Parapet klíma
A parapet klímákat elsősorban tetőterekben vagy egyéb speciális helyiségekben szokták alkalmazni, ahol a berendezések beltéri egysége nem helyezhető el az oldalfalon vagy esetleg a mennyezeten. Ezeknek a klímáknak a beltéri egysége speciális kialakítású, az ablak alatt, a padlóhoz közeli falfelületekre, illetve vízszintesen a mennyezetre szerelhetők. A parapet klímákat főleg ipari létesítményekben használják nagy erőszeretettel, hiszen fűtésre is használhatók, valamint teljesítményük is jóval nagyobb. Méretük általában nagyobb a hagyományos klíma berendezéseknél, a speciális szerelhetőségük miatt pedig az áruk is magasabb. - Mennyezeti kazettás klíma
Ez a klíma típus álmennyezetbe építhető beltéri egységgel rendelkezik. Nagy légterű irodákban vagy üzletekben alkalmazzák, nagy teljesítményű berendezés, egyenletes hőelosztást biztosít. - Oldalfali split klíma
Az oldalfali split klímák a leginkább elterjedt klímaberendezések a háztartásokban, általában egy beltéri és egy kültéri egységből állnak. A plafon alatt, a helyiség oldalfalára kerülnek felszerelésre. A kültéri egység mellé kialakítható több beltéri készülék is, ezeket nevezzük duál, triál, illetve multi klíma berendezésnek. Az oldalfali klímák számos külsővel készülnek, nagyon sokféle, kimondottan jó megjelenésű, esztétikus kialakítású klímákat is kínálnak a gyártók, sokféle hasznos funkcióval, így a legtöbb igényt kielégítik. Hátránya, hogy az esetleges rossz elhelyezés miatt a levegőt az éppen a helyiségben tartózkodó személyre fújja, valamint akár egyenetlen is lehet a hőelosztása.
A klíma berendezések több tíz évre tervezett rendszerek, így érdemes minél több szempontból megvizsgálni, hogy melyik a legoptimálisabb választás a számunkra. A megfelelő klíma kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy milyen és mekkora helyiségben szeretnénk alkalmazni, hogy a helyiségen belül hova lehet a készüléket felszerelni, illetve érdemes arra is figyelni, hogy milyen a berendezés zajszintje. A beltéri egység dizájnja is fontos szempont lehet, hiszen sok esetben jól jön, ha illeszkedik a helyiség berendezési tárgyaihoz, de fontos, hogy a klíma megjelenése ne menjen a teljesítmény rovására.