A svédmasszázs az egyik legelterjedtebb masszázsfajta Európa szerte, ezen belül hazánkban is igen kedvelt. Egy svéd vívómester, Pehr Henrik Ling fejlesztette ki és határozta meg a fogásrendszerét, illetve kiegészítette tornagyakorlatokkal is a 19. század végén. Emellett a masszázs hatásaival és ellenjavallataival is foglalkozott. A svédmasszázs ma ismert formáját Albert Hoffa berlini ortopédusnak köszönhetjük, aki a mozgásszervi panaszokra kifejlesztett fogásokat passzív ízületi kimozgatásokkal ötvözte. A svédmasszázs az alapja a gyógymasszázsnak, a sportmasszázsnak, illetve a szegmentmasszázsnak egyaránt, mind a svédmasszázs fogásait alkalmazzák. Eredeti formája a masszázst és a testgyakorlatokat kombinálja, a klasszikus svédmasszázs azonban az egész testre kiterjedő, az izmok átmasszírozására irányuló masszázsfajta.
A svédmasszázs jellemzői
Ez a masszázsfajta egy kézzel végzett technika, mely a keleti masszázsoktól eltérően közvetlen fiziológiai hatásokra épül. A masszőrök ruhátlan felületen alkalmazzák a svédmasszázst, vívőanyaggal (kérm, olaj) vagy anélkül is végezhető. A nem kezelt testrészeket betakarják. Általában erre a célra alkalmas masszázsszék vagy masszázságy igénybevételével történik a kezelés, közönséges ágyon vagy földön is végezhető, azonban ez megterhelőbb a masszőr számára.
A svédmasszázs fogásai
A klasszikus svédmasszázs során a masszőr öt alapfogásból építi fel a kezelést. Simító, dörzsölő, gyúró, ütögető és rezegtető mozdulatokkal frissíti, kondicionálja a testet. Ezeknek a fogásoknak a sorrendje esetenként eltérhet, régebben a dörzsölést általában megelőzte a gyúrás, ma már inkább az előbb említett sorrend az elfogadott. A modern svédmasszázs különböző kiegészítő fogásokat is alkalmaz, úgy mint intermittáló nyomás, felrázás, kirázás és vezetett passzív kimozgatás.
A svédmasszázs jótékony hatásai
Általános közérzetjavító hatása mellett a svédmasszázs számtalan egyéb kedvező hatással bír. Többek közt stresszoldásra, relaxálásra, görcsoldásra és fájdalomcsillapításra is rendkívül alkalmas módszer, emellett javítja a bőr, a keringés, illetve a nyirokrendszer állapotát is. Krónikus fáradtság ellen is kedvezően hat, továbbá fokozza a teljesítőképességet és az izmok állapotát is. Egy esetleges baleset vagy műtét utáni rehabilitációként is alkalmazni szokták a svédmasszázst, valamint mozgásbeszűkülés kezelésére is hatékony módszer. A svédmasszázs alkalmas egyes fejfájások megszüntetésére, krónikus gyulladások kezelésére is. Ezen felül pszichoszomatikus eredetű panaszok, ortopédiai, belgyógyászati, ideggyógyászati vagy reumatológiai megbetegedések kezelésére is alkalmazható.
A svédmasszázs menete
A masszázs időtartama általában 45-60 perc. A simítás során sikló, körkörös, felszínes és mély fogásokat alkalmaz a masszőr, mely jótékonyan hat a vér keringésére, a perifériás idegekre, illetve az izomfeszültséget is csökkenti. Ezután következik a dörzsölés, melynek három fokozata van, felületes, közepes, valamint mély erősségű. Hogy a masszőr melyiket alkalmazza, az a páciens igényeitől függ. A dörzsölés megnyitja a kapillárisokat és fokozza a vérkeringést. A dörzsölést a gyúrás követi, melynek során a letapadt izomzatot fellazítja a masszőr, majd enyhe vagy tompa ütögetéssel ellazítja és stimulálja a test egyes részeit. Végül a vibráció következik, mely feloldja az izomfeszültséget, ellazít, illetve megnyugtat.
A svédmasszázst általában heti két alkalomnál gyakrabban nem javasolják, mert az túlmasszírozáshoz, izomlázhoz és fáradtsághoz vezethet. Azonban részmasszázsok igénybevételére is lehetőség van, melyek körülbelül fél órán át tartanak, s ezek akár naponta ismételhetőek. A részmasszázsok közül a leggyakoribb a hátmasszázs, de emellett létezik nyak-vállövi masszázs, lumbogluteális masszázs, karmasszázs, lábmasszázs, arcmasszázs, mellkasmasszázs, illetve hasmasszázs is.
A svédmasszázs ellenjavallatai
Egyes betegségek vagy állapotok esetében a svédmasszázs ellenjavallt, hiszen olyan folyamatokat katalizál, melyek kedvezőtlenül hathatnak különböző kórós állapotokra.
A svédmasszázs ellenjavallt az alábbi esetekben:
- lázas állapot, gyulladás
- fertőző bőrbetegség, fekélyes bőrelváltozás vagy nyílt seb
- közvetlenül műtét, kemoterápia vagy sugárkezelés után (kivéve, ha az orvos kifejezetten így nem rendeli)
- vérrögképződésre való hajlam vagy fokozott vérzékenység esetén
- menstruáció vagy terhesség esetén
- magas vérnyomás, illetve szívbetegség esetén előzetes orvosi konzultáció javasolt
- cukorbetegség előrehaladott állapota esetén
- legyengült egészségügyi állapot esetén
- csontritkulás előrehaladott állapota, ízületi instabilitás esetén
- különböző pszichiátriai esetek, mint például epilepszia, klausztrofóbia vagy skizofrénia esetén
A svédmasszázs egy rendkívül sokoldalú masszázsfajta, mely számos problémára nyújthat megoldást, többek közt ennek is köszönheti népszerűségét. Hazánkban is rengeteg masszőr foglalkozik ezzel a masszázsfajtával. A svédmasszázs alatt fontos a nyugodt, pihentető környezet kialakítása, melyet lágy, halk zenével, illetve különböző illatgyertyákkal és illóolajokkal lehet fokozni. A kezelés alatt a különböző olajok és krémek használata is növelheti a masszázs élményét.