Napjainkban egyre inkább divatba jönnek, a fa vagy vegyes tüzelésű tüzelő berendezések, melyek egy vagy több helyiség fűtésére alkalmasak, s egy lakás domináns „bútorai” lehetnek.
Ezek lehetnek:
- cserépkályha
- téglakályha
- kandalló
Cserépkályha:
A cserépkályha igény szerinti csempéből, mázas burkolattal ellátott, díszes tüzelő berendezés.
Pozitívum:
A felfűtés után a tűztér kialakítása miatt, a samott téglának köszönhetően, hosszan tartóan adja le a sugárzó meleget. (10-12 óra). Normál kéménybe beköthető (14 x 14 cm belső méretű, kisméretű téglából épített).
Negatívum:
Sérülékeny burkolat, ennek javítása, cseréje problémás. Hosszú felfűtési idő.
Cserépkályhákat formájuk szerint is csoportosíthatjuk: klasszikus, modern, minimalista.
A kályhacsempék széles formai és szín választékának köszönhetően, különböző formájú kályhák alakíthatóak ki. Nagy a választék, fényes, matt mázak színeiből. A formáknak köszönhetően lehetőségünk van ajánlani a kívánt helyiség megfűtéséhez igazodó csempéket. Itt gondolok például arra, hogy nagy légteret kell megfűteni, s kevés a rendelkezésre álló hely, akkor minél domborúbb csempét fogok ajánlani. Mivel egy ilyen domború csempe hő leadó felülte nagyobb, mint egy sima felületűnek.
Jelenpillanatban a cserépkályha, nem építés engedély köteles. A szakemberre van bízva, annak kialakítása. Nagyon fontos, hogy a fűtő felület nagysága, az ehhez tartozó tűztér és a füstjáratok nagysága megfelelő legyen. Ehhez az építőnek számításokat kell végeznie. A kályha megfelelő működéséhez erre szükség van.
A kályha tűzterét mindig samott téglából kell építeni, a legmegfelelőbb a kisméretű tégla nagyság. Az első füstjáratot is bélelni kell.
A kályhában kialakított füstjáratoknak megfelelő méretűeknek kell lenniük, hogy a füst megfelelő sebességgel tudjon haladni. A kémény felé szűkülniük kell. A füstjáratoknak a kialakítása azért fontos, mert helytelen kialakításnál vagy túl sok meleg jut a kéménybe vagy idő előtt kikondenzálódik.
Az ajtó méretezése is nagyon fontos. Ha túl nagy ajtót építünk be a kályhába, s nincs megfelelő huzatunk, elképzelhető, hogy az ajtó nyitáskor füst jöhet ki a kályhából. Magyarországon, a kisméretű téglából épített 14 x 14 cm-es, bel mérettel rendelkező kémény, a legelterjedtebb. Ezekhez a kéményekhez, maximum 45 x 36 cm nagyságú ajtók építhetőek be. Az új építésű házaknál már kerámia betétes kémény rendszereket építenek be, ezek már nagyobb bel mérettel rendelkeznek. Itt már lehetőség van, nagyobb ajtók beépítésére.
A kályhák telepítése szerint, lehet faltól elálló vagy falra épített. A faltól elálló kályhát 12 cm-re kell építeni a faltól. Erre azért van szükség, hogy a kályha hátulján keletkezett sugárzó hő, ott el tudjon távozni. Mostanság sok megrendelő, a falra épített kályhát helyezi elő térbe. Itt a kályhán belül kell hagyni légrést, s a talapzatba, talapzati szellőző csempét kell beépíteni, a tetején viszont nyílást kell hagyni, a meleg levegő kiáramlásának. Ez utóbbi megoldást azért kedvelik, mert a faltól elálló kályha mögötti rész nehezen takarítható, festhető.
Kémény előírás, hogy minimum 4,1 m magasnak kell lennie egy cserépkályhát üzemeltető kéménynek. Régi kéményeket, saválló kor acél csővel vagy szilárd tüzelésre alkalmas „Furan”-nal béleltetni kell. Ezt a kéményseprő vállalat dolgozói ellenőrzik.
Szintén ellenőrzik, hogy abban a helyiségben, ahol a kályha van, beépítettek-e levegő után pótlást biztosító berendezést. Erre azért van szükség, mivel a mai nyílászárok annyira tökéletesen zárnak, hogy csak így biztosítható, az égéshez szükséges mennyiségű levegő bejutása a helyiségbe. Passzív ház esetén, külső levegő után pótlásáról gondoskodni kell, melyet a kályha alá vezetnek be.
Fa igénye, keményfa/akác, tölgy, bükk/, legalább egynyaras, az ideális a kétnyaras.
A cserépkályhák lehetnek építettek vagy hordozhatóak
Téglakályha:
A téglakályhák hasonló belső felépítésű tüzelő berendezések, mint a cserépkályhák. Külseje nem olyan esztétikus, mint egy cserépkályháé, tégla felület látható, de ezen, változatosabb burkolat alakítható ki. Ezeket a kályhákat hőálló vakolattal bepucolhatjuk, kedvünk szerinti színre festhetjük, illetve természetes kövekkel is burkolhatjuk, melyek jól vezetik a hőt.
Pozitívum:
Nagy súlyuk miatt, hosszabb ideig tárolják a meleget. A külső burkolat cseréjével, változtathatjuk, a szoba képét.
Kandalló:
Megkülönböztetünk nyitott és zárt tűzterű kandallókat. Magyarországon inkább a zárt tűzterű kandallók terjedtek el.
A zárt terű kandallókat is két csoportra oszthatjuk: légfűtésre használt betétek, központi fűtésre köthető vízköpenyes betétek.
Pozitívum:
Gyorsan leadja a hőt. Vízteres betéteknél, teljesítménytől függően, akár egy nagyon osztott belsejű lakást is, képes befűteni. Ha van hely a füst csonk és a kémény bekötés között, beépíthetünk hő dobot, mely az úgynevezett hulladék hőt is hasznosíthatja, ezzel növelhetjük a kandalló betét hatásfokát.
Negatívum:
Ha nincs tűz, gyorsan kihűl. Nagyméretű kémény igény.
Kandalló betétek anyaga lehet öntött vasból, illetve lemezből. Lemezből készült betétnél, ajánlott a tűzteret, samott téglával kibélelni.
A vízköpenyes betétek, fűtés oldali bekötését csak megfelelő végzettségű szakemberre szabad bízni. A gyártók minden esetben, szerelési és bekötési útmutatót adnak. Általában, egy hőcserélővel kapcsolódnak a fűtés rendszerhez. A kandalló betét fűtés köre nyitott rendszerben kell, hogy működjön. Zárt rendszer csak akkor alkalmazható, ha ezt a gyártó termék ismertetőjében leírja.
Kémény igénye miatt a telepítése már problémát okozhat. Szabály, hogy a kandalló betét füst csonkjának átmérője meg egyezzen, a kémény méretével. Ilyen nagyméretű kéményeket régebben nem építettek, megoldás lehet a szerelt kémény. A kerámia betétes kémény rendszerbe való bekötésnél nagyon figyelni kell arra, hogy saválló kor acél füstcső mérete nem egyezhet meg a kémény méretével, mert a saválló cső hő tágulása miatt, a kerámia betétet eltörhet. A két anyag közé rugalmas tömítő zsinórt kell behelyezni. Lehetőség szerint a kandalló kéménybe való bekötését 45°-os szögben végezzük el.
A modern kandalló betéteken, opcióként válaszható már külső légbevezető nyílás. Ez össze van kötve egy csővel, melyet padozat alá szokták elrejteni. Ezen a csövön keresztül, a házon kívüli friss levegőt szívja a kandalló, az égéshez. Így a szükséges levegőt, nem a lakásból veszi el.
Fa igénye, első sorban keményfa, de más fa is használható.
Formájuk szerint lehetnek: klasszikus, modern, csempe kandallók